Eagles Football Academy U14, a very good season. Promotion to a superior league and a final! GO EAGLES!

On Sunday, our U14 group played the Challange Trophy Cup final for the second consecutive year.
The boys had a very strong opponent, Venceremos FC, the team with whom they fought until the last stage for winning the championship.
After a less successful performance and multiple many fruitless scoring opportunities, losing a penalty kick in the last minute of the game, our team recognized the defeat at the end of 90 minutes with the score of 1-0.
Congratulations to boys and technical staff for all of this season.

Eagles Football Academy U14, un sezon foarte bun. Promovarea într-o ligă superioară și o finală disputată! GO EAGLES!

Duminică, grupa noastră U14, a disputat finala Challange Trophy Cup pentru al doilea an consecutiv.
Băieții au avut în față un adversar foarte puternic, Venceremos FC, echipa cu care s-au luptat pana în ultima etapă pentru câștigarea campionatului.
În urma unei prestații mai puțin reușite și multiplelor ocazii de gol nefructificate, ratând și o lovitură de pedeapsă în ultimul minut al partidei, echipa noastră s-a recunoscut învinsă la finalul celor 90 de minute cu scorul de 1-0.
Felicitări băieților și staff-ului tehnic pentru întreg parcursul acestui sezon.